Čo je SWAROVSKI?
Swarovski je luxusná značka brúsených kryštáľov a skla vyrobených firmou Swarovski AG v Rakúsku. Daniel Swarovski, ktorý sa narodil v roku 1862 v Severných Čechách vo vtedajšej Rakúskej monarchii vymyslel elektrický brúsiaci prístroj, ktorý si dal v roku 1892 patentovať. Tento prístroj mu umožnil vyrábať jedinečné výrobky brúseného kryštáľu, sklenenéj bižutérie a šperky.. Kryštálové kamene SWAROVSKI lámu svetlo na dúhové spektrum. Tým sa líši od kryštáľových kameňov bežných, ktoré svetlo iba odrážajú bez dúhového spektra.
SWAROVSKI kryštály sú celosvetovým symbolom skvelej remeselnej zručnosti, kvality, kreativity, originality, extravagancie a osobného kúzla.
Swarovského komponenty (Swarovski elments) sú kryštáľové elementy (napr. srdiečka, kocky, slzy a mnoho ďalších.), ktoré umožňujú vytvárať šperky akéhokoľvek charakteru. Tieto komponenty sú vyrábané spoločnosťou Swarovski a sú označované pod jej značkou Crystallized – Swarovski Elements. Ľudia si často mýlia šperk swarovski a šperk s použitím Swarovski Elements. Takýto šperk je samozrjeme plnohodnotný a certifikovaný spoločnosťou swarovski, pokial samozrejme nejde o falzifikát.
Tieto kryštáľové komponenty sú vyrábané v rôznych tvaroch a v mnohých farebných prevedeniach a sú dodávané mnohým dizajnérom a výrobcom šperkov, či iného tovaru.
Za viac ako sto rokov sa firma Swarovski stala synonymom vynaliezavosti a inovácií (hlavne kôli svojej jedinečnej technológii). Tiež sa stali popredným výrobcom kryštálov, ktoré na výrobu svojich šperkov využívajú dodnes klenotníci z celého sveta. Pravdou je, že veľa klenotníkov tiež ťaží s dobrého mena firmy Swarovski, aj keď ich finálny produkt – šperky – sú už úplne iným produktom.
To ale automaticky neznamená, že tieto šperky sú o niečo horšie, naopak, talentovaní klenotníci z celého sveta vo väčšine prípadov dokážu Swarovského kryštály využiť pri výrobe šperkov znamenite.
Swarovski taktiež vyrába vlastné finálne produkty – šperky, bižutériu, módne doplnky, výzdobu interiérov a pod. Úplne najcennejšie kúsky sú potom predmety, ktoré majster Swarovski vyrobil kedysi vlastnoručne, respektíve tie, ktoré pochádzajú z dielne Swarovski z obdobia jeho života.To je ale v dnešnej dobe už len ťažko rozpoznať.
DANIEL SWAROVSKI
Všetko začalo v 90. rokoch devätnásteho storočia, kedy sa istý Daniel Swarovski, rakúsky klenotník svojimi patentovanými strojmi na brúsenie začal rezať sklo a kryštále tak ako nikto pred ním. V krátkej dobe získal so svojimi šperkami a sklenenými doplnkami vedúce postavenie vo svete. Kryštály Swarovski, ktoré sú určené na vytváranie šperkov majú stovky tvarov a odtieňov farieb a tiež exisutje mnoho úprav a náterov, ktoré majú za účinok zmenu farby a lesk kryštáľu.
Zakaldatel spoločnosti Daniel Swarovski (1862 – 1956) bol vedec, podnikateľ, vizionár so silným humanitným zmýšľaním. Spoločne so svojím otcom pracoval v malej dielni v Čechách: Pomáhal tu ručne brúsiť kryštále pre sklársky priemysel a bižutériu predávanou v Jablonci. Mladý Daniel Swarovski je fascinovaný vynálezom elektriny a postupnou elektrofikaciou strednej Európy a vidí skutočný potenciál kryštálu, ktorí by mohol byť použitý nielen pre šperky, ale aj pre osvetlenie. Ale tiež chce zachovať vysoký štandard výrobkov ich dielne, preto nevyrába osvetlenie pre priemyselné výrobne, ale skôr vkusné svetelné doplnky.
V roku 1895 založil Swarovski spoločne s finančníkom Armandom Kosmannom spoločnosť Swarovski (pôvodne známu ako A. Kosmann. Daniel Swarovski & Co). Spoločne založili dielňu na brúsenie kryštáľu vo Wattens v Tirolsku, kde využili miestne hydroelektrárne na pohon svojich patentovaných a energeticky náročných strojov. Tu sa tiež začína písať história slávnej značky Swarovski, ktorá si po dodnes udržala výšku kvality a originalitu svojho zakladateľa Swarkovského.
Kolekcia vyrobené firmou Swarovski sa časom rozrástla okrem Swarovského šperkov aj o kryštáľové plastiky a miniatúry, dekoratívne predmety a kryštáľové lustre. Všetky platiky vyrobené firmou Swarovski sú označené pôvodným logom dielne – podciarknutým kvetom. Toto logo bolo neskôr nahradené súčasným logom s labuťou v roku 1988.
Swarovski vyhral na prvej elektronickej výstave vo Viedni v roku 1883 so svojimi patentovanými strojmi na brúsenie kryštálu prvé miesto. Daniel Swarovski bol ženatý a mal troch synov. Neskôr prebral rodinný podnik jeho vnuk Daniel Swarovski II a pokračoval v diele svojho dedka. Brúsenie kryštálu sa prirodzene stalo rodinou tradíciou. Daniel Swarovski bol ocenený mnohými vyznamenaniami (napríklad za zásluhy o rakúsku republiku, stal sa členom rytierskeho rádu, pozbieral niekoľko čestných členstviev na univerzitách a kluboch)
Po presťahovaní sa do Tirolska so Swarovski sa stretáva so silnými menami vtedajšej módy ako je Chanel, Schiaparelli, či Couture. Tak začala aj tradicia tvorivej spolupráce s módnym priemyslom, ktorá pokračuje dodnes.
Táto tradícia sa zachovala aj dnes, v 21. storočia (k známym menám sveta módy sa neskôr pridali aj Christian Dior, či Versace), kedy Swarovski vytvára špeciálnu kolekciu kryštálov, na ktorom sa podieľa tím talentov z celého sveta. Kryštály sú potom použité v reprezentatívnych priestoroch spomínaných módnych guru
SWAROVSKI A SLÁVNE OSOBNOSTI
Firme Swarovski sa darí od začiatku písania histórie firmy udržať sa na absolútnom špici v obľúbenosti medzi slávnymi osobnosťami. Od Marlene Dietrich až po Madonu je celé 20. storočia pretkané slávnymi ľuďmi a ich slabosťou pre šperky Swarovski. Dnes kryštál Swarovski pochoduje takmer po každom červenom koberci, ktorí vedie na značnú spoločensku udalosť. Rôzne kolekcie šperkov Swarovski zdobia pravidelné udeľovanie Oscarov, filmový festival v Cannes, Torontský filmový festival a mnoho iných.
Firma Swarovski tiež spolupracuje s filmovými producentami a divadelníkmi – kryštály Swarovski teda zdobia mnohé interiéry či pódia svetovo úspešných filmov, muzikálov a divadelných hier. V najväčšej paráde sa predviedli šperky Swarovski potrebné na kostýmoch pre film Mouline Rouge alebo v niekoľkých bondovkách. Zoznam slávnych osobností, ktoré dnes obľubujú práve značky Swarovski by prekročil rozsah tohoto textu …
Teraz je Swarovského portfólio rozšírilo o skvelé dekoračné darčeky ale v poslednej dobe aj o predmety úžitkové – ako napríklad USB kľúče, slúchadlá a na objednávku aj laptopy. V módnom priemysle štandardne osadzuje firma Swarovski do kabeliek, hodiniek, šiat a pod.
NÁTERY SWAROVSKI ELEMENTS
V snahe vytvoriť kryštál, ktorí by lámal svetlo a vytváral tak dúhové spektrum, experimetnoval Swarovski s rôznymi chemickými nátermi, čo sa neskôr ukázalo ako veľmi užitočné. Aurora Borealis alebo „AB“ je dnes jedným u najpopulárnejších náterov a dodáva povrchu olejovo uhladený vzhľad. Iné excelentný nátery sú Volcano, Aurum či Dorado. Náterové hmoty sú vždy využívané len na časť šperku.
Pri dvojitom nátere je Swarovského výrobej označený napr AB 2x, Dorado 2x apod V roku 2004 firma Swarovski prvýkrát použila nový náter Xilion určený na optimalizáciu lesku Roses (kryštáľové komponenty s polochými chrbtom) a šatónmi (kosoštvorcový rez). Najbežnejšie sú však práve efekty AB (spôsobuje u šperkov dúhové obrazy), saténový efekt (zvyšuje hĺbku farieb) a matný efekt (jednotvárnému prvku dodá farbu).
Všimnite si, že obyčajné leštené šperky, mnohokrát za denneho svetla ale aj za znížených svetelných podmienok stáčala svoj lesk a celkový výzor šperku.
FIRMA SWAROVSKI DNES
Skupina Swarovski dnes okrem svojich predajní distribuuje šperky Swarovski aj obchodníkom a výrobcom šperkov po celom svete. Ďalej firma zahŕňa aj výrobcu brúsnych strojov s názvom TYROLIT, výrobca svetelného dopravného značenia Swareflex, obchodnú firmu SIGNITY, ktorá obchoduje so syntetickými a prírodnými drahokamami a Swarovski Optik vyrábajúce optické prístroje ako napríklad ďalekohľady, puškohľady a pod Spoločnosť Swarovski tiež prevádzkuje tematický zábavný park, kde je orientované všetko na kryštál, sklo a šperky Swarovski. Park sa nachádza v meste Wattens, kam tiež siahajú korene firmy Swarovski.
ACTIVE KRYŠTÁLY SWAROVSKI
V roku 2007 Swarovski a Philips vytvorili jednotku na trhu vo výrobe tzv „Active kryštálov“ – spojenie spotrebných elektronických zariadení s kryštálmi Swarovski. Jednalo sa najmä o USB kľúče, slúchadlá, či klávesnice mobilných telefónov. V ďalšom roku firmy vyrábajúce elektroniku hromadne túžili vytvoriť konkrenciu v tomto segmente a objednávky na kryštál Swarovski sa len hrnuli. Firma Swarovski tiež vyrába šperky na objednávku špeciálne podľa predstáv spotrebiteľov (väčšinou umelcov) v ich vlastnom originálnom prevedení.
ZAUJÍMAVOSTI O SWAROVSKI
Kryštály Swarovski zdobia aj hviezdu svietiacu na budove hlavného mrakodrapu Rockefellerovho Centra
Swarovski tiež pravidelne rozžiaruje najvyššej vianočný stromček v New Yorku. Swarovski sa ako jedným firme podaril tento kúsok päť rokov za sebou.
Firma Swarovski sponzoroval film Fantóm Opery, v ktorej luster v opere tvoria práve kryštálmi Swarovski. Výloha Swarovského obchodu sa vo filme mihne tiež.
Vyhlásenie
Ak chcete použiť článok, musíte zadať priamy zdroj článku s linkom na náš článok