Vedeli ste, že prvé známe formy osobnej ozdoby alebo šperkov boli vlastne organické korálky zložené z mušlí Nassarius, ktoré sa datovali zhruba pred 100 000 rokmi. Odvtedy šperky dnes nájdete vo všetkých formách, vrátane náramkov, prsteňov, náhrdelníkov, špendlíkov, brošní a ďalších. Pri navrhovaní a vytváraní šperkov sa drahokam, minca alebo iný drahocenný predmet typicky vkladá do jedného z mnohých dostupných druhov drahých kovov, ako je zlato, striebro alebo platina. V dnešnej dobe však veľa šperkov použije na osadenie drahokamov alternatívne materiály, napríklad gumu, kožu, cín,keramiku alebo dokonca drevo.V minulosti sa pri výrobe šperkov používali najrozličnejšie kovy (napr. železo, meď alebo cín) a ich zliatiny. Najčastejšie to bola zliatina medi a cínu, nazývaná bronz. Neskôr sa začalo používať zlato a striebro.
V súčasnosti šperk plní najmä dekoračnú funkciu. V minulosti, však tomu tak nebolo. Šperky mali funkciu platidla. Používali sa aj ako rôzne spony alebo pracky. Neskôr ich fuknčná stránka ustúpila do úzadia a šperky sa začali vnímať čoraz viac ako ozdobné predmety.
Šperky sa taktiež stali symbolom spoločenského postavenia ich nositeľa. Niektoré kultúry pripisovali im ochranné schopnosti amulet. Niektoré šperky, ako napr. kresťanský krížik alebo Dávidova hviezda môžu vyjadrovať príslušnosť k náboženstvu. V západnej spoločnosti predstavuje obrúčka manželský zväzok.Počas 19. storočia popri jeho funkčnej a dekoračnej stránke sa začal šperk chápať aj ako umelecké dielo. Medzi najznámejších tvorcov umeleckých šperkov tej doby patria francúzski umelci Carl Peter Fabergé a René Lalique.
Šperky z drahokamov sú dnes jedným z najobľúbenejších druhov šperkov. Vzácne drahokamy nielenže poskytujú dnešnému spotrebiteľovi početné, jedinečné a farebné dizajnérske možnosti, ale tiež dávajú priechod mnohoročnej zakorenenej kultúre, histórii a generáciám. Niet divu, že drahokamové šperky sa pohybujú okolo 100 000 rokov, pretože každý drahokam má fantastický príbeh.
Ale nakupovanie šperkov z drahokamov môže byť taká náročná úloha a s toľkými možnosťami, kde mám začať?
Medzi drahé kamene patria diamant, rubín, zafír a smaragd. Tieto drahokamy tradične majú vyššiu prémiovú cenu na trhu v porovnaní s inými odrodami drahokamov, a to vďaka svojej mimoriadnej farbe, lesku a extrémnej vzácnosti. Všetky ostatné druhy drahokamov sa považujú za polodrahokamy, ale všeobecne sa táto klasifikácia drahokamov považuje za nevedeckú a v dôsledku toho často zavádzajúcu.
V dnešnej dobe existuje pomerne veľa vzácnych „polodrahokamov“ drahokamov, ako je alexandrit, demantoidný granát, tsavoritový granát a tanzanit, ktoré môžu byť rovnako drahé ako rubín a zafír, ak nie viac. Mnohí hovoria, že sme teraz dospeli do bodu, keď rozdiel medzi pojmami a klasifikáciami drahokamov „drahokamov“ a „polodrahokamov“ stratil zmysel. Bez ohľadu na to je pri nákupe drahokamových šperkov stále dôležité uvedomiť si skutočnosť, že „drahé“ a „polodrahokamy“ tituly môžu mať vplyv na cenu drahokamov a drahokamov
Alternatívne liečenie drahokamom / kryštálmi
Mnoho spotrebiteľov kupuje drahokamy a šperky z drahokamov na základe zvláštnych významov, ako sú materské kamene alebo iné formy astrológie. Rastúca popularita rastie v koncepcii nákupu drahokamových šperkov, aby sa využili liečebné liečivé účinky. Drahé kamene majú energiu a schopnosť pomáhať pri alternatívnych liečebných metódach. Pôsobia ako liek a každý drahokam má svoje vlastné jedinečné vlastnosti, ktoré pomáhajú zamerať telo a myseľ na vyvolanie špecifického liečenia.
Alternatívne liečivé drahokamy sa zameriavajú na rôzne ochorenia od emocionálnych po psychické, až po chronické fyzické choroby. Existuje nespočetné množstvo správ o ľuďoch, ktorí ťažili z drahokamovej energie a ich využitie v alternatívnom liečení siaha až do dávnych civilizácií. Aj keď mnoho ľudí môže mať pochybnosti o liečení kryštálov, je veľmi ťažké tvrdiť, že je to legitímnosť, pretože toľko ľudí už bolo liečených energiou drahokamov.
Vyhlásenie
Ak chcete použiť článok, musíte zadať priamy zdroj článku s linkom na náš článok